Бхадраварман I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бхадраварман I
Народився4 століття
Kandapurpurad, В'єтнам
Померне раніше 413
КраїнаЛіньї (держава)
Діяльністьмонарх
Посадакороль
БатькоФам Фат
РодичіМаноратаварман
ДітиГангараджаварман I, Phạm Địch Khảid і Fan Yang Mai Id

Шрі Бхадраварман I (д/н — 413) — 6-й дхармамагараджа Ліньї в 380413 роках. Його ім'я з санскриту перекладається як «Благословенний обладунок» (також означає квітка жасміна самбука). В китайських джерелах також відомий як Ху Туа або Фаньхуда, у в'єтнамських — Фам Хо Дат.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з Другої династії. Син або онук правителя Фам Фата. Посів трон 380 року, прийнявши титул дхармамагараджа. Він перший відомий чампський правитель, до імені якого додано суфікс варман (з урахуванням того, що власні імена попередників невідомі).

Відомий за своїми написами санскритом з Мішона (храмовий комплекс А1) і з Тедінь, що зберігся в сучасних провінціях Куангнам і Фуєн відповідно. Припускають, що Бхадраварману I належать написи санскритом, виявлені в Хонкуку і Тиемшоне у провінції Куангнам, і текст давньочамською мовою, що зберігся в Донг Єн Т'яу. Крім того, відомості про Бхадраварман міститься в пізніших написах, знайдених в Мішоні.

Припускають, що цей володар був відомим ученим, добре обізнаним у всіх чотирьох Ведах. За його панування було засновано культ ішвари Бхадрешвари, що зберігся за наступних магарадж. На початку правління переніс столицю до Сімхапури, де побудував храми і палаци, звернені на північ. Запросив до своєї держави брагманів, яким надав численні пільги. Для полівшення судноплавства і морської торгівлі узвдовж узбережжя наказав збудувати вежі.

399 року скористався боротьбою за владу в Схдній Цзінь відновив війну за командирства Жінань і Цзючжень. З 405 року щорічно ходив походами проти цзінського губернатора Ду Ту. 413 року зазнав ніщивної поразки в Жінані й загинув разом з 2 старшими синами. Владу перебрав молодший син Гангараджаварман I.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Coedès, George (1968). Walter F. Vella (ed.). The Indianized States of Southeast Asia. trans.Susan Brown Cowing. University of Hawaii Press. ISBN 978-0-8248-0368-1.
  • Chapuis, Oscar (1995). A History of Vietnam: From Hong Bang to Tu Duc. Greenwood Press. ISBN 978-0-313-29622-2.
  • Maspero, G., 2002, The Champa Kingdom, Bangkok: White Lotus Co., Ltd., ISBN 9747534991
  • Захаров А. О. Надписи Бхадравармана I, царя Чампы: перевод и комментарий // Восток. Афро-азиатские общества: история и современность: журнал. — 2011. — № 2. — С. 16—24. — ISSN 0869-1908